Vypadávání vlasů - alopecie

Alopecie je charakterizována vypadáváním chlupů nebo vlasů na jednom nebo více místech na těle nebo vlasové pokožce. Alopecie se vyvíjí v různých formách. Vlas může sám opět narůst během pár měsíců, může to také trvat několik let, nebo se jedná o úplnou ztrátu vlasů. Tato nemoc je charakterizována vysokou mírou návratnosti.

Alopecie, neboli holohlavost či plešatost, je neinfekční nemoc, která způsobuje ohraničené vypadávání vlasů. Toto onemocnění je poměrně časté a trpí jím muži i ženy. Příčin vypadávání vlasů je mnoho. Mezi nejčastější patří vrozené genetické vlastnosti, psychický i fyzické stres, nedostatek vitamínů, špatné stravování a další.

Druhy alopecie - padání vlasů

 • Androgenní  alopecie

Androgenní alopecie je nejčastějším druhem holohlavosti. Androgenní alopecie je dědičná choroba a v kombinaci s vyšší hladinou mužského hormonu testosteronu způsobuje úbytek vlasů již od mladého věku. Vlasy ubývají nejdříve na čele a na temeni, později dochází ke ztrátě vlasů i na zbytku hlavy.

Androgenní alopecie může postihnout i ženy. Ženy sice nemají testosteronu mnoho, v případě hormonálních výkyvů může ale dojít ke zvýšení jeho vlivu. Především v období menopauzy a těhotenství, kdy dochází ke změnám v hladinách hormonů.

 • Alopecia universalis

Toto je nejhorší varianta, naštěstí je velice vzácná. Alopecia universalis způsobuje celkovou ztrátu vlasů včetně obočí i řas.

 • Alopecia barbae

Toto onemocnění způsobuje ztrátu obličejového ochlupení, především v oblasti brady.

 • Alopecia areata

Alopecia areata zapříčiňuje vypadávání vlasů ve shlucích.

 • Jizvová  alopecie

Vypadávání vlasů, které zanechává v pokožce jizvy. Tento typ alopecie je téměř nevratný a velice špatně se léčí.

Projevy padání vlasů

Ztráta vlasů se projevuje řídnutím vlasového porostu a posunem jeho hranic. Charakteristický průběh má androgenní alopecie u mužů. Zvýšené vypadávání vlasů obvykle postihuje nejdříve čelo a temeno hlavy. Postupně vznikají a rozšiřují se „kouty“ a objevuje se kolečko na temeni hlavy. Vlasy dále řídnou až do úplné ztráty porostu nebo vytvoření známého okruží nad ušima směrem k týlu.

Ženy postižené androgenní alopecií obvykle trápí spíše povšechné řídnutí vlasů a posun hranice výše do čela, bez charakteristických koutů.

Alopecie patří k velmi rozšířeným problémům. Není nijak nebezpečná, častěji než jiné choroby však může výrazně ovlivňovat lidskou psychiku, především když alopecií onemocní ženy.

Psychické problémy vyvolané padáním vlasů mohou mít za následek snížení sebevědomí nebo mohou být dokonce důvodem obtíží v navazování vztahů.

Léčba alopecie

Léčba alopecie nebývá obvykle příliš úspěšná, pokud není padání vlasů způsobeno některými léky, po jejichž vysazení může dojít k návratu do původního stavu. V případě alopecie vyvolané hormonální poruchou se někdy používají léky blokující účinek testosteronu. Moderní metodou jsou vlasové transplantáty.

Mějte na paměti, že vlasy jsou obrazem stavu vašeho organismu. Na jejich kvalitě se podílí celkový stav výživy, dostatek vitamínů a minerálů, stejně jako psychický stav nebo správná hygiena. Po odstranění škodlivých vlivů existuje reálná naděje na zotavení vašich vlasů.

 

Setkali jste se s touto nemocí a podařilo se vám ji vyléčit?

Vypadávání vlasů - alopecie patří do témat
 • John Smithe70 09.10.2017 19:01:13

  Hey very nice blog!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I'll bookmark your website and take the feeds alsoI am happy to find a lot of useful info here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . . dbdkeaeeeegcafdd

 • padání vlasů Jana 27.08.2017 16:10:48

  Ahoj také mě dost padaly vlasy a na doporučení kamarádky jsme začala používat Nanogen šampon proti vypadávání vlasů,hned po prvním umytí byly vlasy nadýchanější a je vhodný ke každodennímu použití. Jsem s ním fakt spokojena,po dvouch měsících jsem už zaregistrovala,že mi vlasy přestaly padat.

 • olga.polka 08.08.2016 16:15:44

  http://www.folixilpromuze.cz/ Ja jsem koupila manzelovi tento pripravek a je moc spokojeny, je to na poznani mnohem lepsi

 • http://internetovyporadce.cz/?category=clip-in-deluxe Clip in kadeřnice 10.03.2015 01:47:34

  Díky za info, zrovna přemýšlím jaké si vybrat

 • alopecia univrsalis lenka 09.01.2015 19:42:38

  Ahojky vsem.
  Je mi 30 let a muj problem s alopecii zacal pred 27 lety
  Zacalo to vypadavanim po koleckach.mam za sebou biopsii kuze,hormonalni lecbu,injekce na imunitu,PUVU,dokonce tzv.snezeni-potirani kuze tekutym dusikem apod.nezafungovalo vubec nic.v 10 letech jsem prisla o vlasy,rasy,oboci,veskere ochlupeni.zivot s touto chorobou je psychicky velmi narocny.byl,je a bude.nikdy jsem se s tim nevyrovnala.mam manzela ktery je mi velikou oporou a dve male princezny s blond vlaskama jsou pro me vsim a jen doufam ze s touto nemoci nikdy nebudou svadet boj.preju vam vsem pevne nervy

 • donnahair Martina 11.09.2014 09:14:32

  já jsem spokojená s Donnou Hair!

 • vlasy Martina 02.09.2014 14:58:15

  nevím, já za sebe doporucuji DonnuHair. Po ní mi přestaly vlasy padat a jsou zdravé.

 • Padání vlasů Ivulinka 11.08.2014 11:42:25

  Manžel má taky problém s padáním vlasů, u něj to je tedy spíše dědičné, ale i tak jsem se rozhodla, že tomu zkusíme nějak předejít. Používá teď konopnou kosmetiku s kofeinem, o kofeinu je všeobecně známo, že omezuje vypadávání vlasů, je to šampon Capillus s kofeinem a zatím vidíme jen pozitivní změnu, vlasy už po 14ti denním užívání přestaly částečně padat a teď po měsíci nepadají vůbec a vypadají zdravěji. Takže doporučuju ne jen mužům ale i ženám.

 • Jarmila 05.08.2014 14:07:01

  A zkoušela jsi tobolky Reneval neo?? Mě teda pomohly hodně!! Konečně mám vlasy a cítím se jako ženská!

 • Alopecia universalis Lucie 08.07.2014 16:49:38

  Dobry den,tak dneska jsem narazila na tento clanek a asi to souvysi i s mym problemem pred rokem my zjistily na hlave hole kolecko,ktere se zvetsilo do velikosti cca 6cm,jsem ostrihana na kratko,takze to slo hodne videt,po case se kolecko ztratilo,ale po case se mi objevilo novy a ne jedno ale na hlave jich mam celkem 4 nova hola kolecka.Je mi z toho spatne,stydim se za to a nevim co delat da se to nejak lecit?nebo se mam smirit stim,ze prijdu i o zbytek vlasu?dekuji za odpoved Lucka

 • Clinton 02.06.2014 15:50:22

  Vlasový porost spolehlivěobnovuje dárcovskáurinoterapie. Podívejte natohoto chlápka, jak munarostly vlasy:http://www.darcovska-urinoterapie.estranky.cz/

 • reneval na vlasy kačka 16.04.2014 09:57:38

  Nebo hodne vitaminu. me pomohlo reneval neo. vlasy mi prestaly padat a dokonce rostou i do vetsi delky, předtím se rust vždy zastavil.

 • dal 24.11.2012 14:34:26

  Alopecia universalis

  Toto je nejhorší varianta, naštěstí je velice vzácná. Alopecia universalis způsobuje celkovou ztrátu vlasů včetně obočí i řas.

  Tak to mám teda fakt velké štěstí že ji mám:) A to ještě "naštěstí" až od 30 roku, kdy už jsem měl dávno po škole a po pubertě a mám dítě, které si občas beru-takže nakonec jsem zůstal sám.. a to jsem o ženy neměl vůbec nouzi. Takže dobře si dovedu představit, kdybych se mi to stalo např v 10 letech apod a musel mezi spolužáky-hnus a je to bohužel pak delší otázka času, než se s tím člověk srovná a urovná si všechny věci v hlavě, proč se např lidi se mnou nebaví tolik jako s jinými, proč když se už se mnou baví, tak je to jakoby mě litovali, sami si ani nezjistí že nějaká Alopecie existuje a mluví se jen o rakovině..tohle mě a ostatním moc nepřidá. Sice u nás v práci mi to nedávají nějak najevo, ale poznám to podle toho, jak se kdo se mnou baví ted a jak se bavili se mnou, než se mi tohle stalo. Ale kolikrát na to zapomínám že tohle mám a pak se chvíli divím, proč se mnou tak lidi zvláště jednají:) A zajímavé je i to, že jen tady v okolí potkávám mě podobných čím dál víc-at už je to mladý kluk nebo starší pán a může se zakrývat jak chce, tohle se prostě neschová..snad jen trošku v zimě pod zimní čepicí. A maminkám, co mají menší děti takto "postižené", přeji pevné nervy a hlavně trpělivosti s nima, protože to chce hodně času než si takhle malé dítě osvojí nějaké svoje obranné mechanismy se bránit nějakou formou ostaním dětem-lidem a chce to, aby si našly po škole (do té bohužel musí) něco, co je bude bavit, naplňovat, kde se bude cítit dobře i kdyby mělo nějakou činnost vykonávat samo, třeba mít psa apod a chodit s ním ven, učit ho poslušnosti..a pomalu se začleňovávat do společnosti-hlavně ho nikam násilně netlačit-to je to nejhorší, co jde udělat-tím se mu ta hranice posune zase výraznějc dál.

  • Re: marge 18.02.2013 15:01:14

   ahoj.Taky mám alopeciiuniversalis od 30roku.Je tohrůza.Ale jakpíšeš,pořád lepšíteď,než když se to stanedaleko mladším...Dá seříct ,že nejlepší rokymám zasebou,puberta,diskotéky,kluci:-),tak jsem si naštěstítoto období užila. Teď mámčtyřletého syna a ten městrašně drží.Mám dny,kdysu na dně z této"nemoci",ale potomsu zase ráda,že mámzdravého syna.Vždyť je vtéto době toliknemocí,smrtelných...buďmerádi,že jsem zdravíne?Vypadá to,že se mi tolehce píše,ale věřtětomu,že těch probrečenýchnocí je opravduhodně...Myslím,že s tímtose člověk v životěnevyrovná.Mám alopecii už 2roky.Nyní chodím naPUVU(světloléčbu),ale moctomu nevěřím.Je mě tostojí spoustu peněz.Nejvícese ale bojím,že už si kvulitomu nenajdu už nikdykluka:-( Vždy jsem bylasebevědomá,o kluky nebylanouze a teď?Seběvedomí nanule.Hodně to s člověkemzamává.Je ale pravda,ženás mohlo potkat něcohoršího a na to musímemyslet vždy,když nám budenejhůř.M.

   • Re: Re: tomas 19.06.2013 18:09:48

    Na vypadávání vlasů používejte místo chemie nebo světloléčby přírodní potravinové doplňky!Nejsou to léčiva sami o sobě,ale s léky se dobře snášejí a jsou k tělu opravdu na rozdíl od chemie šetrné.Zastavil jsem si vypadávání vlasů Omegou+ a Emulipsem Forte a výsledky jsem viděl již po 3 týdnech:Cenově mne to vyšlo na 3000.

 • Jana 31.05.2012 20:10:37

  Dobrý den, máme tříletou holčičku a také jí bohužel hodně padají vlásky. Má sníženou funkci štítné žlázy. Chtěla jsem se zeptat zda u vás došlo ke zlepšení stavu?

 • Alopecia areata Jan 12.03.2012 17:34:42

  Ty malá vypadaná kolečka se nazývaji Alopecia areata. Je to psychosomatického původu. Spouštěčem je často nějaká událost, se kterou si člověk neumí poradit....umrtí v rodině, šikana ve šokle, apod.

  Nejdůležitější je psychický stav a dobře se starat o pokožku, aby byla hydratovaná a elastická. Nezanášet ji zbytečně kosmetickými přípravky, spíš jemně opečovávat (ložiska jsou cistlivější a zranitelnější). Více si můžete přečíst zde

  http://www.trichologie.cz/alopecia-areata-vypadana-kolecka-vlasu/

  nebo

  http://www.kapyderm.cz/padani-vlasu.php

 • info Prok 29.02.2012 18:07:16

  Nejlepší na padání vlasů je prevence. Na internetu lze najít spousty zajímavých článků na toto téma

  http://www.menworld.cz/clanek/jak-zabranit-padani-vlasuPadání vlasů

 • simona 06.01.2012 19:42:32

  dobry den mam dcerku ve veku 2a apul let ji zacali loziskovite vypadavat vlasky do mesice nemela ani jeden prosli jsem vsim moznym same vysetreni az nakonec zjistili alergii na kravske mleko, tak nam hned nasadili dietu do mesice vlasky po cele hlavicce narostly krasne blondate no byla jsem nadsena vydrzelo to asi tak 14 dni pak to behem tydne slezlo uplne do hola, ted uz pul roku nema ani chloupek je to holcicka ktera ma 3a pullet a mela by jit do skolky a ja mam strach ji ta dat kvuli posmeskum deti sou zle a zakerne, sice oboci a rasy mame ,ale ty vlsky me stvou nejvice, ja nevim zda se to nekdy vylecim uz nevim co mame delat.

 • Elenka 6 let Blanka 19.12.2011 21:40:19

  Dobrý večer,chci se zeptat zda může mít dcerka (6) alopecii. Včera jsem zjistila když jsem jí udělala culík, že má nad levým uchem zhruba od ofiny až dohadu takový 13 cm dlouhý a ca. 3 cm široký holý pruh, téměř úplně bez vlasů. Nejdřív jsem si myslela, že si to nějak vyškubala při tělocviku nebo jak si pořád spravuje gumičku na culíku, ale teď jak si čtu příčiny a Vaše články, jsem úplně vyděšená a zoufalá. Zítra s ní zajdu k doktorovi ať jí vezme krev, jestli jí něco nechybí a ve ČT pofičíme na kožní. Prosím poraďte co dělat, na koho se obrátit? Zjistí se alopecie z krve? Pozná doktor z krve, jestli si to jen náhodou vyškubala (ona neví jak se to stalo) nebo trpí alopecií? Děkuji za každou radu. Blanka

 • Vypadávání vlasů-Alopecie Majda 18.05.2011 13:35:33

  Dobrý den !
  Mně se s alopecii narodil mladší syn, vlásky nikdy neměl ....obočí a řasičky vypadaly ve velmi kratinké době po narození.Myslím ,že jde o typ univesalis..K tomu trpíme těžkou formou atopie ,alergii na BK.Věřím ,že vlásky narostou a jako matka je budu mít šanci alespoň jednou pohladit,třeba v pubertě až se mu hnou hormony...Držte mu palečky!Díky Majda

  • Re: Vypadávání vlasů-Alopecie Kája 04.10.2011 10:39:57

   Dobrý den paní Katko a Majdo, moc dobře vím jak vám oběma je. Mně vlasy začaly padat cca ve čtyřech letech a jsem holka, takže se tím moje mamča trápila mnohem víc. Děti dovedou být hodně zlé, ale co je horší, největší rány jsem dostávala právě od dospělých, kteří i ty děti v tomto předčily :-( Někdy jsem právě díky tomu byla i smutná a ptala se: proč právě já? Ale to jen po nějakém slovním útoku právě od ,,dospělého,,. Vůči dětem, které se mi smály, jsem se naučila bránit a byl klid. Nemůžu si na své dětství stěžovat, měla jsem vždy spoustu kamarádu a účastnila jsem se všech možných akcí. A ani v pubertě jsem to nějak moc neřešila, prostě jsem se s tím nějak naučila žít. Až teď, když už mám děti, mi na tom nějak víc záleží. Překvapuje mě nečinnost lékařů o léčbu alopecie, vím, že to není až tak závažné onemocnění, ale psychice to nepřidá a tím pádem si myslím, že to má vliv na celkový zdravotní stav. Vašim dětem přeji, aby se uzdravily a aby měli jen dobré lidi kolem sebe! S pozdravem Kája

 • Katka 18.05.2011 15:10:09

  Dobrý den,
  i náš malý trpí alopecií. Začalo to zhruba ve třech letech jedním kolečkem, které vždy znovu zarostlo a pak se objevilo nové. Nyní (je mu 6) má problémy s paní učitelkou ve školce a stav se rapidně zhoršil. Ložisek má skoro 10,ale zarůstají. Naštěstí má jinak husté a kvalitní vlasy takže se dá celkem dobře ložiska maskovat. Zkusili jsme opravdu všechno od léčby čínskou medicínou kineiologií až po změnu stravy. Ze začátku mi to bylo líto, aby se mu děti nesmáli atd..teď už to tak tragicky neberu. Jsou mnohem horší nemoci ....Je to kluk a může chodit klidně do hola. I tak je nejkrásnější :) jen doufám, že i on to tak bude brát a naučí se s tím žít...

  • Majda 18.05.2011 22:07:30

   Dobrý den Kačko!
   Vím ,jak to nesete ... Toník má hlavu uplně holou,bez jediného chloupku..říkám mu ,že jí má bosou,vždycky když mám krásný sen tak mu myju vlásky ...má je světle hnědé vlnité,takový plaváček!A on v tom snu děsně vříská abych mu na ně nesahala!!!Alopecii hodně ovlivňuje psychycký i zdravotní stav a v pubertě hormony!Jak říkáte ,zvykla jsem si ... starší Honzík má nemožně husté vlasy,drn jak hrom !Přesto má i Toník velké charisma,je krásnej !!!!Můj!!!Jak říkáte velký strach mám z ostatních dětí ..dovedou být v dnešní době neuvěřitelně zlé,mám strach jak se s tím Toník popere..vyčnívá !Je na první pohled jiný,nosíme šátky,ale nemáme ani obočí a řasy.. Majda

   • Re: Hana 21.07.2011 11:46:59

    JInak jeste nám pri ruznych testech jak elali zjistili ze má celiakii takze drzime cca rok bezlepkovou dietu..ale rikaji ze to stim ensouvis,takze ve skole a vsude vycnivame krom tim ze nema vlasy , oboci, rasy jeste tim ze nemuze jest jako ostatni deti.
    Ale urcite to neni takovy problem jaky ty vlasy. prece jenom to ho uzira vic.

   • Re: pro majdu Hana 21.07.2011 11:44:50

    dobrý den Majdo,
    tak jak čtu jsme na tom podobně, syn také cca ve 4letech vypadavani kolecek a do pul roku mel vsechno i s rasama pryc, ve skolce to bylo vpohode, ale ted byl v prvni tride a uz si ztezoval ze tam a ten a ten se mu smal , ze ma prezdivku plesoun atd...ty deti/vetsinou uz ty vetsi, ltee by meli mit rozum/tak jsou proste hloupe.
    Stava se nam to denodenne ze na nej deti hledi a ptaji se proc nemas vlasy.
    On se trdlo neumi branit.
    Musí se stim srovnat.Uvidime.Treba nekdy narostou.
    Lecite se nekde?
    Kdyztak pisnite na mail.

    Hanka

   • Re: Katka 19.05.2011 08:28:48

    Dobrý den Majdo,
    úplně Vás chápu, máte to o to těžší, že nemá ani obočí a řasy, já už se na to taky psychicky připravuji, že to může takto dopadnout.I malému říkám, že krásní kluci jsou i holohlaví,ale trhá mi to srdce, když si začne načesávat kohouta, že se to holčičkám ve školce líbí...a jemu jsou vidět ložiska velká 7cm....ach jo. Manžel říká, že bude závodní plavec, kterého budou všichni uznávat a ti,že si hlavu schválně holí..:) Sám se nechal ostříhat dohola,aby malý viděl, že i bez vlasů to jde...No nezbývá než doufat, že to ti naši krásní kluci zmáknou bez nějaké větší psych. újmy. Držím palce malému i Vám.mějte se krásně Katka

 • Martina 20.05.2011 10:03:45

  Můj přítel trpí také A.U. Vlastně bývalý přítel. Přesto jsem se do něho zamilovala. Byl pro mě velice sexy i bez vlasů a musím říci, že muži s holou hlavou se mi líbí stále. Vše je o lidské duši a charakteru a neporaženém sebevědomí. Takže vzkaz pro maminky....ještě budete ty zástupy děvčat od vašich dveří odhánět....:-)

  • Re: Majda 20.05.2011 17:45:36

   Martino moc děkuju!!!!

 • administrator 18.05.2011 14:18:25

  určitě se dočkáte,věřte tomu a kdyby ne, tak aspon, že můžete hladit malého, někdo nemá ani takové štěstí...Lucka


Padání vlasů patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Padání vlasů

 • Mě pomohl bylinný olejík OK Gama+ podle čínské medicíny. Užívala jsem vnitřně a vlasy nejen, že…

 • Kristýna 16.05.2017 17:05 cholesterol

  Ahoj Peťo, jestli to může mít vliv, to nevím, ale zabývá se tim trichologické vyšetření, kde ti…

 • 03.07.2011 11:07 cholesterol

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,na možnou souvislost léku na snížení cholesterolu…

 • 22.10.2017 22:10 krásné vlasy

  Co by jste mi prosím poradili proti padání vlasů,už skoro dva měsíce mi padají,za chvíli budu asi…

Píšeme jinde
 • Jak vybrat kapra?

  Jak vybrat kapra?

  Výběr kapra je jen o starost víc. Většinou je to mužská záležitost. Proto, vážení a milí, neplačte a nezoufejte. Pokud se v rybách nevyznáte, my vám poradíme, jak vybrat skvělého živého kapra.

 • Čajové pečivo na vánočním stole

  Čajové pečivo na vánočním stole

  Na Vánoce se chystáme na pečení drobného pečiva. Ať už cukroví použijeme na zdobení vánočního stromečku nebo bude součástí štědrovečerní tabule, vždy pečeme několik druhů.Zdravě.cz na Facebooku